INSPIRACE DUŠE

,,Nejdříve hledej inspiraci v sobě a pak můžeš inspirovat ostatní..."
 

Mandala jako prostředek k duševnímu uzdravení

IMG_20210118_084739.jpg
Mandala nepatří do žádné kultury ani do žádného náboženství. Je to nadčasový symbol jednoty a rovnováhy, který je také hojně používán v naší křesťanské kultuře.
Mandala – slovo pocházející ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu, znamená kruh, oblouk, magický oblouk.
Malování mandal je terapie hrou, pro nás bohužel dosti nezvyklou myšlenkou, že terapie může být jednoduše hravá a zábavná.
Už mnohé staré národy věděly o síle schované ve středu mandaly a uměly ji využít.
Účinky malování a koncentrace na barvu známe všichni z dětství, z omalovánek. Mandala může být takovými omalovánkami nejen pro děti, ale i pro dospělé. Díky svému uspořádání kolem středu je však i něčím víc než pouhou relaxací s pastelkou. Může být terapeutickým nástrojem, prostředníkem k poznání sebe sama, pomocníkem na cestě do našeho nitra. Do místa kde vládne klid, harmonie, láska.
Blahodárné účinky mandaly:
1.zpracování emocí – mandala umožňuje dostat se do kontaktu s vlastními pocity a emocemi a dává tedy prostor pro jejich zpracování.
2.zklidnění – kruhový obrazec s harmonicky uspořádanými prvky je předlohou pro duši, která se během kreslení snaží zaujmout stejně harmonický tvar, a proto se zklidňuje.
3.získání energie – čas strávený sama se sebou ve vlastním rytmu je léčivý sám o sobě a pokud se ponoříte do tvoření vlastních mandal, dostanete se do prožitku přítomnosti….čas plyne jinak.
4.zvýšení sebevědomí – po vytvoření své mandaly často přichází pocit seberealizace, sebeocenění a spokojení sama se sebou.
5.samoléčení – do mandaly lze vložit energii, kterou právě potřebujete a výsledek pak můžete na sebe nechat působit jako léčivý obrázek.
 
Už C.G.Jung  věděl, že mandaly působí na lidskou duši. Proto se počátkem 80. let začaly zavádět do psychoterapie.
 
Udělejte si svůj rituál s mandalou?
  1. Je potřeba si vytvořit vhodné podmínky pro jeho provedení. Nejlépe očistit prostor např. šalvějí, pustit si meditační hudbu, naladit se na vyšší úrovně bytí, třeba odříkáním nějaké mantry. Mít dostatek času.
  2. Ponoříme se do svého nitra.
  3. Koncentrujeme své smysly na vytvoření mandaly.
  4. A můžeme se pustit s chutí do díla, není důležitý efekt ani výkon. Každá mandala má své vnitřní napojení na člověka, který jí maluje.
 
 
Když kreslíte mandalu vytváříte obraz svého vnitřního světa. Svět mandal vás může pohltit tak, že budete mít nutnost nakreslit si alespoň jednu denně. Jakmile jednou začnete pracovat s mandalami, můžete začít měnit cestu ke svému nejhlubšímu a nejniternějšímu já.
 
 
Zdroj: Předpovídání budoucnosti


24.01.2021 09:16:17
m.timkova

O stránce

INSPIRACE DUŠE..

Slovo inspirace pochází z prastarého indoevropského slova označujícího dech a je také spojeno s latinským spiritus, znamenajícího také duch. Inspirace je jednoduše postupné vypouštění našeho vnitřního dechu, touhy být kreativní a projevit se navenek. Je to projevení našeho vnitřního světa ven, díky inspiraci jsme vtahováni do ještě hlubších vnitřních prožitků a světů, které si ani neumíme představit. Pokud i tebe inspiruje tvá duše k vytvoření nějakého příběhu, článku, tvorby a chtěl by ses podělit, napiš nám na inspiraceduse@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one