INSPIRACE DUŠE

,,Nejdříve hledej inspiraci v sobě a pak můžeš inspirovat ostatní..."
 

ŠIKMÝ KOSTEL – VÍCE NEŽ KNIHA

kniha

kniha

z wbu unsplash.com
Úvodem snad bych poznamenal, že jsem vášnivý čtenář a návštěvník knihoven – i ty Vánoce si neumím přestavit bez dárečku v podobě knižní lahůdky.
Pokud se procházím a narazím na knihkupectví – málokdy odolám pokušení a většinou vniknu mezi regály a nasávám tu atmosféru specifického světa.
V dnešní divné době jsem před Vánocemi využil otevřených obchodů a navštívil jedno nejmenované knihkupectví. Vzhledem k tomu, že byly snad tři hodiny odpoledne v pátek, v knižním chrámu jsem byl já, tři prodavačky a tisíce knih.

Připadalo mi, že asi všichni spisovatelé světa včetně těch začínajících – teď píší ostošest a všude kolem létají múzy a líbají všechny pisálky.
TOLIK KNIH jsem už dlouho neviděl – mezi námi, snad každý dnes píše a podle toho pak někdy i vypadá úroveň - co se týče obsahu – cožpak o to, obálky knih se jen hemží slovy jako Bestseller, Nejlepší severská detektivka roku, Román roku, Kniha č. 1 dle Washington Post a podobně.

Uspořádány v metr i více vysokých sloupcích se tyčí stejné knihy v desítkách kusů – nevím, kdo je kupuje – ale to už je jiná stránka věci.
Přejdu k tématu – kniha Šikmý kostel od Blanky Lednické se mi dostala do ruky přes mou přítelkyni. Zprvu jsem zbystřil, když jsem zjistil, že pojednává o našem karvinském regionu a týká se i těžké práce horníků. Nicméně jsem ji ve svém plánu co číst a co potom odsunul na neurčito.

Poté, co jsem se začal intenzivně zabývat sestavováním svého rodokmenu a má duše bloudila starými časy – jsem si na ni vzpomněl a řekl si: zkusím pár stran.
Musím říci, že jsem byl neskonale příjemně překvapen, jak mě obsah vtáhl. A nebylo to pouze tím, že děj se odehrává na Karvinsku, Těšínsku a okolí. Naopak – styl psaní mě ohromil, takových knih jsem nečetl mnoho.

Čtením Vám probíhá před očima nejen příběh těžce pracujících lidí, jejich starosti, bolesti a ztráty, ale představujete si místa, kudy chodili havíři na šichtu, kde stál kostel, kde pivovar apod. Navíc časová posloupnost příběhu Vám nenásilnou a příjemnou formou přibližuje dějiny Vaší rodiny, lidí v regionu a to vše na pozadí historických událostí.
Není to veselá kniha, nevyhýbá se líčení důlních neštěstí, těžkých lidských nemocí a lidské zloby a nenávisti války nevyjímaje.

V čem je ta kniha ale výjimečná – je v ní popsána lidskost, snaha přežít v těžkých dobách bez ztráty důstojnosti, vzájemná pomoc mezi lidmi – a to si myslím, že v dnešní době není úplně samozřejmé. Tady vidím obrovský potenciál a odkaz knihy pro dnešní generaci.

Nedělám si iluze, že v dnešních dnech plných severských thrilerů, nekonečných seriálů a kuchařek si tuto knihu přečte mnoho lidí.
Přesto já ji Vám vřele doporučuji a je na Vás, zda za dlouhých zimních večerů zkusíte tento výlet do doby ne tak vzdálené v minulosti – a přesto úplně jiné než je ta současná.


06.03.2021 10:47:18
m.timkova

O stránce

INSPIRACE DUŠE..

Slovo inspirace pochází z prastarého indoevropského slova označujícího dech a je také spojeno s latinským spiritus, znamenajícího také duch. Inspirace je jednoduše postupné vypouštění našeho vnitřního dechu, touhy být kreativní a projevit se navenek. Je to projevení našeho vnitřního světa ven, díky inspiraci jsme vtahováni do ještě hlubších vnitřních prožitků a světů, které si ani neumíme představit. Pokud i tebe inspiruje tvá duše k vytvoření nějakého příběhu, článku, tvorby a chtěl by ses podělit, napiš nám na inspiraceduse@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one