INSPIRACE DUŠE

,,Nejdříve hledej inspiraci v sobě a pak můžeš inspirovat ostatní..."
 

RODOKMEN PRO DLOUHÉ ZIMNÍ VEČERY – ZÁBAVA I POUČENÍ

Rodokmen

Rodokmen

z webu unsplash.com
Znáte své předky? Máte početnou rodinu nebo jste již téměř bez příbuzných ? Chci Vám poradit jednu činnost, kterou můžete vyplnit svůj volný čas.
Znáte své předky? Máte početnou rodinu nebo jste již téměř bez příbuzných? Chci Vám poradit jednu činnost, kterou můžete vyplnit svůj volný čas. Můžu Vám téměř zaručit, že to může být zábava na měsíc nebo i roky. Anebo taky ne a předky necháte v pokoji odpočívat.

Zvolil jsem variantu poznání a vrhl jsem se po hlavě do zkoumání matrik, starých dobových fotografií i vyprávění dosud žijících členů rodiny, i když jich už mnoho bohužel nežije.
Jelikož rodiče pocházeli každý z úplně jiné části Moravy, bylo a je mé hledání stále rozprostřeno ve více vrstvách a ke každé přistupuji odlišně.
Nechci zabíhat do detailů vyhledávání údajů, ale musím říct, že se mi touto činností otevřela celá škála barev a odstínů minulosti.

Něco jsem se při sestavování rodokmenu přiučil – něco málo latině, oprášil jsem jisté jazykové znalosti z němčiny, poznal jsem kurent (staré písmo z matrik a kronik) apod.
Nejvíce mě ale zaujaly věci, které souvisely se životem našich předků. Dozvěděl jsem se povolání mých pradědů a praprapra… příbuzných, zaujaly mne časové údaje o narozeninách, církevních obřadech, majetkových poměrech apod.

Zajímavou kapitolou zkoumání jsou i křestní jména, příjmí a příjmení – jak se v různých obdobích měnila a vyvíjela.
A pokud se mi podařilo najít, vysledovat a přečíst mnohdy složité zápisy matrik a objevil jsem odpovídající osobu, velmi mne to uspokojilo a můj strom předků se rozrůstal do šířky i hloubky.
Když už se dostanete např. do 18. století, máte chvílemi i pocit, že střípky života v té chvíli prožíváte s nimi.

Samozřejmě že existuje spousta literatury, odkazů i videí na sociálních sítích. Tímto malým příspěvkem jsem jen chtěl poukázat na jednu z možností, jak si zpestřit volný čas a dovědět se spoustu poučných informací a přitom obohatit sami sebe tajemnou atmosférou našich předků.
Pokud to zkusíte, přeji spoustu zábavy – pokud ne, aspoň o této možnosti víte.
02.01.2021 10:24:13
m.timkova

O stránce

INSPIRACE DUŠE..

Slovo inspirace pochází z prastarého indoevropského slova označujícího dech a je také spojeno s latinským spiritus, znamenajícího také duch. Inspirace je jednoduše postupné vypouštění našeho vnitřního dechu, touhy být kreativní a projevit se navenek. Je to projevení našeho vnitřního světa ven, díky inspiraci jsme vtahováni do ještě hlubších vnitřních prožitků a světů, které si ani neumíme představit. Pokud i tebe inspiruje tvá duše k vytvoření nějakého příběhu, článku, tvorby a chtěl by ses podělit, napiš nám na inspiraceduse@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one